Какво сме дали на света? Български изобретения – част I

няма коментари 1946 гледания

mm_John_Atanasoff

Българското кисело мляко

На първо място в класацията е най-известният в България и извън границите й продукт – киселото мляко. Първият учен, описал бактерията Lactobacillus delbureckii subsp. bulgaricus – един от микроорганизмите, основен виновник за образуването на кисело мляко, е д-р Стамен Григоров, който се счита и за откривател на киселото мляко или българския йогурт.

Създаване на компютъра ABC

Първият електронен непрограмируем компютър е изобретен от Джон Винсент Атанасов – американски физик, математик и електроинженер с български произход. Между 1937 и 1938 г. той работи съвместно с Клифърд Бери за създаването на изчислителна машина, която по-късно става известна като компютър на Атанасов-Бери.

Електронният часовник

Първият прототип на електронен часовник е създаден от инж. Петър Петров. Между 1968 и 1969 г. той създава първия цифров ръчен часовник, наречен „Пулсар“ (Pulsar). Моделът се продавал по онова време за сумата от 2100 щатски долара, а един от първите все още може да се види в Смитсоновия институт.

Най-далечната планета в Слънчевата система

Вярно, че това не е точно изобретение, а откритие, но все пак има заслужено място в тази класация – най-далечната планета в Слънчевата система (засега!) е открита през 2003 г. от  Димитър Съселов. Това е OGLE-TR-56b в съзвездието Стрелец.

Фотокопир (ксерокс)

През 1937 г. Георги Наджаков открива фотокопира. Това е и първото патентовано откритие на български учен в САЩ, дори преди патента на Джон Атанасов и първия компютър.

Самолет Дъглас

Първият транспортен самолет Douglas DC-3 е създаден от екип под ръководството на главен конструктор Асен Йорданов. DC-3 се произвежда през 1935 г. и завладява пазара на транспортни пътнически самолети. До началото на Втората световна война 80% от самолетния парк е съставен от този модел.

Въздушната възглавница

Въздушната възглавница е създадена през 50-те години от инж. Асен Йорданов, за да повиши сигурността на пасажерите в купето на автомобилите. В днешно време въздушните възглавници са неразделна част от оборудването на един автомобил.

Телефонният секретар

Изобретението отново е на инж. Асен Йорданов, който през 50-те години работи и върху апарата Джордафон – предшественик на съвременния телефонен секретар, който освен това давал възможност на няколко души да разговарят по между си.

Двигател на космическия модул Орел

Реактивният двигател на лунния модул Орел (експедиция Аполо 11), който прави възможно плавното кацане на Нийл Армстронг и Едуин Олдрин на повърхността на Луната, е изобретен от българския учен Иван Ночев.

Източник: www.come2bulgaria.com
Снимка:  president.bg

Коментари

Остави коментар. Email адресът ти ще остане скрит. Задължителните полета са маркирани (задължително)

ГОЛЕМИТЕ МОЗЪЦИ