През цялата си история човекът се обкичва с бижута – първо направени от мидени черупки, кости и лъскави камъчета, a по-късно с мед, сребро, злато и скъпоценни камъни.
Отнема милиони години на кристалите да се оформят в природата и само една съвсем малка част от тях ще бъдат намерени, обработени и продадени като скъпоценни. Цената на камъните зависи от много неща – рядкост, качество, състав и дори политика. Тук са събрани 5 от най-редките и високо ценени скъпоценни камъни в света.
Намиращ се само в подножието на планинския масив Килиманджаро в североизточна Танзания, този синьо-лилав камък е много високо ценен.
Заради ограничената наличност на Танзанита, той може би ще бъде изчерпан в следващите 20-30 години. Заради това ще стане още по-желан и ценен.
състав: калции, алуминий, силиций, водород, кислород / цена: от 600 до 1000$ за карат
Тафеитът носи името на австралиеца Ричард Таафе, който открива и полира първия екземпляр от камъка през 1945. Намерени са едва няколко от тези скъпоценни камъни, което обяснява и тяхната колекционерска стойност.
Цветът на тафеита варира от почти прозрачен до лавандулов, бледоморав и лилав. Открива се в Шри Ланка и Танзания. Може би ще бъдат открити още мини, но дотогава този скъпоценен камък остава един от най-ценените в света.
състав: магнезий, берилий, алуминий, кислород / цена: от 1500 – 2500$ за карат
Черният опал е най-редкият вид опал и национален скъпоценен камък на Австралия, затова е и сред най-ценните от вида си. Почти всички такива камъни идват от мината Лайтнинг Ридж в Нов Северен Уелс.
Невероятната игра на цветове или „огън“ в тези тъмни камъни и тяхното ограничено разпространение вдига цената им до над 2300$ за карат.
състав: силиций, водород, кислород / цена: 2,355$ за карат
С находище близо до реката Сан Бенито в Калифорния, бенитоитът е в цветове от синьо до лилаво. Открит е за първи път през 1907. Под ултравиолетова светлина той блести в бледосиньо. Няколко камъка от вида са намерени в Арканзас и Япония, но единствената мина е тази до Сан Бенито.
Бенитоитът е официалният камък на щата Калифорния, което го прави много желан за колекционерите. Той се използва и в изработката на бижута, въпреки че рядко се намира в размер по-голям от карат.
състав: барий, титан, силиций, кислород / цена: от 3000 до 4000$
източник и снимки www.discovery.com
Коментари
Остави коментар. Email адресът ти ще остане скрит. Задължителните полета са маркирани (задължително)