Гените на древен скелет загатват, че тъмнокожите хора може би са първите със сини очи.
Възможно е сините очи да са се появили преди русата коса и светлата кожа. Това е заключението на ново изследване, което обработва гени от скелет на 7 000 години, намерен в Испания.
Скелетът е на мъж от каменната ера, наречен от откривателите си Браня 1. От гените му става ясно, че този праисторически човек е имал непоносимост към лактоза, т.е. не е можел да храносмила млякото лесно. Също носел малко двойки гени, нужни за разграждането на нишесте. Тези факти са ключ към предложението, че способността човешкият организъм да обработва мляко и нишесте еволюира с появата на земеделието. Това е времето, когато първобитните общества усядат, започват да засаждат и обработват храната си, както и да пасат добитък.
ДНК-то на Браня 1 показва още, че очите му били сини (или най-малкото не кафяви, както обикновено при първобитните хора). Гените за цвета на кожата му обаче сочат, че тя, както и косата му, били тъмни. Тези данни загатват, че в каменната епоха светлата кожа все още не е била най-често срещаната в Европа.
шифърът на музейко »
ДНК (съкращение на дезоксирибонуклеинова киселина): дълга спираловидна молекула в повечето живи клетки, която носи генетични инструкции; във всички живи организми – от микроби през растения и животни до самия човек, тези инструкции казват на клетките в организма какви молекули да произвеждат.
еволюционна биология: наука за процесите на приспособяване, довели до разнообразието от живи организми на Земята; учените, които се занимават с тази дисциплина, разбират от различни неща, като микробиология и генетика на живите организми, как видовете се променят, за да се адаптират, изучават и вкаменелостите, за да установят как древните видове са свързани с днешните си роднини.
ген: част от ДНК, която пази инструкциите за производство на протеин; децата наследяват гените от своите родители – гените влияят на това как един организъм изглежда и се държи.
ловец-събирач: група хора от древността, които се препитават с лов, риболов и събиране на диворастящи продукти (семена, ядки, плодове, листа, корени и други ядливи части на растенията).
непоносимост към лактоза: състояние на недостиг или липса на лактаза – ензимът, който преработва лактозата; резултатът – отделяне на газове, разстройство и коремни болки.
нишесте: натрупва се чрез фотосинтеза в листата, семената, корените и плодовете на растенията под формата на скорбялни зрънца; нишестето е основна въглехидратна храна.
каменна ера: най-старият период в развитието на човечеството, когато хората са открили, че могат да заменят дървените инструменти и оръжия с по-здрави – тези, направени от камък.
Коментари
Остави коментар. Email адресът ти ще остане скрит. Задължителните полета са маркирани (задължително)